Amerika’nın Müttefikleri: Soğuk Savaş Sonrası Düzende Türkiye ve Güney Kore’nin İttifak Politikası

Satın Al

₺ 0.00

Amerika’nın Müttefikleri: Soğuk Savaş Sonrası Düzende Türkiye ve Güney Kore’nin İttifak Politikası

İkinci Dünya Savaşı sonrasında uluslararası sisteme şekil veren güç dağılımı, ABD ve SSCB liderliğinde iki blok etrafında ittifak düzeninin ortaya çıkmasına neden olmuştur. 1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılması, 1990 yılında Batı ve Doğu Almanya’nın birleşmesi ve nihayetinde 1991 yılında SSCB’nin dağılmasıyla Soğuk Savaş’ın sona ermesi, Batı güvenlik sistemi ve ittifak ağları nezdinde kolektif güvenliği teşvik eden ortak tehdit algısını bir anda ortadan kaldırmıştır. Teorik tartışmaların birçoğunda ABD’nin liderliğini yaptığı ittifak düzenlerinin sona ereceği ve küresel güvenlik gündeminin yerini hukuk, serbest pazar ve insan hakları gibi faktörlere bırakacağı öngörülse de bu durum beklenildiği şekilde gelişmemiştir. Dünyadaki güvenlik sorunları sona ermediği gibi alışılmış tehditler kaynağı belirsiz asimetrik nitelik kazanmış ve sistemin ayakta kalan tek süper gücü ABD’nin ulusal güvenliğini önemli ölçüde zafiyete uğratmıştır. Tüm bu gelişmeler elbette ki ABD’nin müttefikleri ile olan ilişkilerine doğrudan etki eden faktörleri meydana getirmiştir. Uluslararası sistemdeki önemli kırılmaların yaşandığı Soğuk Savaş sonrası düzen içerisinde Türkiye ve Güney Kore, sahip oldukları jeopolitik konumları gereği taşıdıkları benzersiz özellikler ve ABD ile olan uzun yıllara dayalı müttefiklik ilişkileri bakımından sistem tartışmalarının ve Soğuk Savaş sonrası güvenlik atmosferinin anlaşılabilmesi için önemli örneklem oluşturmaktadır. Çalışmada bu iki ülkenin ABD ile olan ittifak ilişkileri karşılaştırmalı bir biçimde ele alınmış ve mevcut uluslararası sistem içerisinde ABD’nin liderlik ettiği ittifak sistemi içerisindeki devlet davranışları tespit edilmeye çalışılırken uluslararası sistemin yapısına dair çıkarımlarda bulunulmuştur. ABD’nin günümüz uluslararası ilişkilerinin önemli bir parçasını oluşturan ittifak ilişkilerinin Avrupa ve Asya gibi farklı sahalardaki yansımalarını belirli dönemsel özellikler etrafında ele alan bu kitabın uluslararası ilişkiler okuyucularına yararlı olmasını temenni ederim. Kitabı bugüne kadar üzerimde emeği olan tüm hocalarıma, aileme ve güzel ülkeme ithaf ediyorum. Dr. Fatih BAYEZİT 2021- Karlsruhe .
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786257492331

Konular
Türk Dış Politikası Tarihi
Anahtar Kelimeler

amerika’nın , müttefikleri: , soğuk , savaş , sonrası , düzende , türkiye , ve , güney , kore’nin , ittifak , politikası

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön