Librarytürk Kullanıcı Klavuzu

Librarytürk e-kitap platformu temelde iki farklı abonelik usulüne göre kullanıcılarını ve erişimleri sınıflandırır.

 1. Kurumsal Kullanıcılar (Üniversite, vakıf, dernek, belediye, tüm kurum ve kuruluş bünyesinde bulunan kullanıcılar)
 2. Bireysel Kullanıcılar (Herhangi bir e-posta adresi ile sisteme kayıt olmuş kullanıcılar)

Kurumsal Kullanıcı Nedir?

Librarytürk'e abone kurumların sağlamış olduğu e-posta adresi ile kayıt olunan hesaplar kurumsal abone olarak nitelendirilir. (@uludag.edu.tr, @xxx.edu.tr,vb)

Abone kurumlar listesine bağlantısından erişebilir ve kurumunuzun abonelik durumunu öğrenebilirsiniz.

Abonelik erişimi sağlayan kullanıcı sisteme giriş yapabililmek için kurumunun kendisine sağlamış olduğu VPN ayarlarını tamamlamalıdır. Kurum ve kuruluşlar kullanıcılarına (öğrenci, akademisyen, memur çalışan vb) VPN uygulaması/yönergesi temin eder.

İlgili yönergeyi uygulayan kullanıcı libraryturk.com'a giriş yapabilir. Mevcut ayarlarının geçerli olup olmadığı ile alakalı tüm yönerge ve detaylara erişmek için uzaktan erişim ayarları sayfasına göz atabilirsiniz. Kurumsal bir kullanıcı iseniz lütfen uzaktan erişim sayfasını ziyaret ediniz.

Bireysel Kullanıcı Nedir?

 1. Herhangi bir e-posta adresi ile üyelik gerçekleştirmiş eğer varsa kurumu veya üniversitesi Librarytürk'e abone (üniversite vb) olmayan kullanıcılar bireysel kullanıcı olarak nitelendirilir.
 2. Bireysel kullanıcı e-kitaplara satın alma usulü ile erişim sağlar.
 3. Satın alma opsiyonları yayımcı tarafından belirlenir. 30 günlük, 90 günlük, 1 yıllık ve Limitsiz (3 yıllık) olarak 4 seçenek mevcuttur. Bu seçeneklerin tamamını veya bir kısmını kullanmak ve fiyat politikasını belirlemek yayımcının tasarrufundadır.
 4. Satın alınan her kitap Librarytürk lisanslama ve koruma yönergelerine tabidir. Şifrelidir ve yalnızca tarafınıza sağlanan lisans ve görüntüleyici uygulama ile erişimi sağlanır. Yükleme bağlantılarına aşağıdan erişebilirsiniz.
  1. Windows için LockLizard PDC Viewer
  2. Mac için LockLizard PDC Viewer
  3. IOS için LockLizard PDC Viewer
  4. Android için LockLizard PDC Viewer
  5. Siteyi Ziyaret Et
 5. Kullanıcılar e-kitapları telif hakları ve ilgili yasal mevzuata göre kullanılmak zorundadır. Satın alma sonrasında e-kitaplar kullanıcılara .pdc uzantılı özel bir formatta elektronik olarak teslim edilir.
 6. Satın alma sırasında belirtilen süre boyunca e-kitap kullanılabilir. Sürenin dolmasının ardından e-kitaplar kullanılamayacaktır.
 7. Kurumsal e-posta adresi ile abonelik gerçekleştirmiş ancak kurumu abone olmadığından ötürü abonelik statüsü bireysel olarak devam eden kullanıcılar kurumları abonelik/anlaşma sağladığında ilgili kullanıcı hesapları kurumsal statüye geçiş işlemine tabi tututabilir.
 8. Kurumsal statüye geçiş işlemi .edu vb. veya kurumsal hesabı ile abonelik gerçekleştiren bir kullanıcının daha sonraki dönemlerde kurumunun abonelik gerçekleştirmesi sebebiyle .edu vb. uzantılı kurumsal hesabının Bireysel Abone statüsünden Kurumsal Abone statüsüne geçirilerek e-kitaplara ücretsiz erişim sağlamasına olanak tanır.

NOT : Bir e-kitabın kurumsal ve bireysel erişimleri yayımcılar tarafından belirlenir.

Unutmayın ki, tarafınıza üçüncü kişilerce iletilen e-kitap linkleri kişilere ve kurumlara özeldir. Bu nedenle erişim izninizin olmadığı e-kitapları bağlantınız olmasına rağmen görüntüleyemezsiniz. Hem kurumsal hem de bireysel kullanıcılar için bu durumu etkileyen bazı faktörler şunlardır:

 1. Bireysel olarak Librarytürk'ü ziyaret eden kullanıcı kurumsal hesabına giriş yaptığında ilgili kitabı bulamıyor ise bunun nedenlerinden biri kurumun ilgili kategoriye erişim izninin olmamasıdır.
  1. Örnek: Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından yalnızca Tıp Fakültesi kategorisi için yapılan anlaşma olduğu varsayılarak, üniversite öğrencisi bir kullanıcının sisteme girdiğinde Sosyal Bilimler ve diğer kategorilerde bulunan kitaplara erişimi mümkün olamaz.
  2. Örnek: Kurumsal üye olarak giriş yapan bir kullanıcı bir e-kitap bağlantısını üçüncü bir kişiyle paylaştığında bağlantıya bireysel üye tarafından erişilememesinin nedeni e-kitabın yalnızca kurumsal erişime açık olmasıdır.
 2. Satın alma opsiyonları yayımcı tarafından belirlenir. 30 günlük, 90 günlük, 1 yıllık ve Limitsiz (3 yıllık) olarak yayımcının tercihine göre belirlenir. Kitap bazlı değişkenlik gösterebilir.
 3. Satın alınan her kitap Librarytürk lisans ve koruma yönergelerine tabidir. Şifrelidir ve yalnızca tarafınıza sağlanan lisans ve uygulama ile erişimi sağlanır.
 4. Bütün e-kitaplar telif hakları ve ilgili yasal mevzuata göre kullanılmak zorundadır. Kitaplar .pdc uzantılı özel bir formatta elektronik olarak teslim edilir/indirilir. Librarytürk tarafından sağlanan her e-kitap yasal sorumluluk ve gizlilik sözleşmesi kapsamında korunmaya ve güvenlik yazılımı aracılığıyla kontrol edilmeye devam eder.

Bir e-kitabın kurumsal ve bireysel kullanıma açık olup olmadığı bilgisine kitap detay sayfasında bulunan erişim türü sekmesinden alanındaki ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı kullanım dökümanını cihazınıza indirmek için tıklayınız.