Analitik Felsefe Okumaları

Satın Al

₺ 0.00

Analitik Felsefe Okumaları

Son dönemlerde Türkçede analitik felsefeyle ilgili yazında bir artış gözlemlense de çoğu metnin çeviri olması ve metinlerin doğduğu tartışma çerçevesinin aktarılmamış olması analitik felsefeye olan ilginin sınırlı kalmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, analitik felsefeyi tarihsel kökleri itibariyle değil, işlediği felsefi sorunlar ve bu sorunları işleme tarzıyla göstermek istedik. Bu sayede, hem analitik felsefeyle ne yaptığımızın ve ne yapmak istediğimizin anlaşılmasını hem de Türkçe literatürü genişletecek bir çerçeveyi sunma peşindeyiz. Kitabı oluşturan metinler, Anadolu İlahiyat Akademisinde 2021-2022 yılında bir yıl süreyle düzenli aralıklarla gerçekleştirilen yedi dersin Abdullah Yasir Can’ın teklifiyle yazıya dökümünden meydana geldi. Dersler analitik felsefeyi felsefe yaparak sorunlara ve sorulara eğilerek öğretmek niyetiyle tasarlandığı için metinlerin de pedagojik yönünün ağır bastığını söylemek gerekir. Metinlerde geçen argümanlar, etrafında birçok tartışmanın döndüğü geniş çerçevelerin daraltılmış ve bu yüzden olduğundan bir dereceye kadar farklı halini yansıtır ve bu haliyle daha derin tartışmalarda kullanılırsa hatalı sonuçlara neden olabilir. Ancak yine de söylenebilir ki bu metinler analitik felsefeye meraklı okuru derin tartışmalara yönlendirecek açıklığa sahiptir. Bunun için kitabın sonunda, analitik felsefe klasiklerini içeren açıklamalı bir kaynakça bulacaksınız. Bu metinlerin, felsefeye ilgi duyan ama ülkemizde daha yaygın bir şekilde yapılan kıta felsefesinde aradığını bulamayan okurlara yol göstermesi en büyük dileğimizdir. Felsefe, bir tartışma geleneğiyle oluşmuşsa aynı şekilde tartışmalarla geleceği şekillendirecektir. Bu anlamda, samimi felsefe tartışmalarının kıta felsefesi yanında analitik felsefenin de katkılarıyla oluşacağı açıktır. Umuyoruz ki bu tartışmalarda yer alacak geleceğin felsefecileri, buradaki metinlerden faydalanarak kendi yolculuğuna çıksın. Giriş metni içeride okuru neler beklediğini göstersin diye bu kitap için yazıldı. Metinlerin ilk üçü analitik felsefenin mantıksal, dilbilimsel ve epistemolojik temellerine, dördüncüsü analitik ahlak ve siyaset felsefesinin çerçevesini çizmeye ayırıldı. Son üç metin ise ilk üç bölümdeki temellere dayanarak nasıl analitik din felsefesi yapıldığını örneklemek için daha ayrıntılı tartışmalar içeriyor. Analitik felsefenin daha iyi anlaşılması ve ülkemizde yeni bir soluk kazanması adına istekli ve zeki öğrencilere bu dersi alma imkanını sunmakla kalmayan, aynı zamanda bu dersleri kitaba çevirerek daha geniş kitlelere ulaştıran Anadolu İlahiyat Akademisinin kurucusu Tuncer Namlı’ya ve onun değerli yöneticilerine, Badel Yıldırım’a ve organizasyonda yer alan tüm arkadaşlara, hafta sonlarını felsefe dersine ayıracak kadar özverili öğrencilere ve kurumda ikram edilen kekleri yapan Fatma hanıma teşekkür ederiz.
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786256781320

Konular
Din Eğitimi
Anahtar Kelimeler

analitik, felsefe, okumaları

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön