Ayrımcılık Yasağı Hukuku Uluslararası ve Avrupa Konseyi Belgeleri ile Avrupa Birliği ve Türk Hukuku Çerçevesinde

Satın Al

₺ 0.00

Ayrımcılık Yasağı Hukuku Uluslararası ve Avrupa Konseyi Belgeleri ile Avrupa Birliği ve Türk Hukuku Çerçevesinde

Toplumlar, farklı din, dil, cinsiyet, renk, etnik köken, siyasigörüş veya başka özelliklere sahip bireylerden meydana gelmektedir. Zikredilen bir veya birkaç özellik temelinde, kişilerinayrımcılığa tabi tutulması, insanlık tarihinde hep var olmuş vegünümüzde insan hakları hassasiyetinin nispeten geliştiği Batılı toplumlar dâhil hemen hemen bütün toplamlarda ayrımcılıkuygulamalarına rastlanmaktadır.Ayrımcılıkla mücadelede ayrımcılık hukukunun bilinmesiönemlidir. Hukukta ayrımcılık, kişilerin hukukta sayılan özellikler nedeniyle hak ve özgürlüklerden yararlanmada farklımuamele görmesidir. Bu bazen doğrudan bazen de dolaylı gerçekleşir.Ayrımcılık, uluslararası ve Avrupa Konseyi belgeleri ileAvrupa Birliği (AB) hukuku ve Türk hukukunda yasaklanmıştır.Uluslararası belgelerde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde ayrımcılık temelleri; ırk, renk, dil, din veya inanç, siyasigörüş gibi belirli özellikler sayılmış ve “diğer statüler” ifadesiile ayrımcılık temelleri listesinin ucu açık bırakılarak zikredilentemeller dışında da ayrımcılık temellerinin olabileceği öngörülmüştür.Ayrımcılık; sosyal, siyasi, hukuki ve çalışma hayatı gibifarklı alanlarda ortaya çıkabilmektedir. Gerek yerel ve gerekseçok uluslu şirketlerde, farklı çalışma anlayışı ve kültürel saiklerle ortaya çıkan bu temellerdeki ayrımcılık uygulamaları,istihdamda fırsat eşitliğini bozmaktadır. Ne var ki AB hukuku,bu alanda mühim düzenlemeler getirmiştir.Türk hukukunda ayrımcılık yasağı, eşitlik ilkesinin bir gereği olarak görülmüştür. Anayasa başta olmak üzere Türk CezaKanunu, İş Kanunu ve diğer yasalarda, ayrımcılık yasağına ilişkin hükümler yer almaktadır. Türk hukukunda, aynı durumdaolanlara mutlak eşitlik, hukuki durumları farklı olanlara danispi eşitliğin uygulanması öngörülmüştür.Bu çalışma, “Uluslararası ve Avrupa Konseyi Belgelerinde,Avrupa Birliği ve Türk Hukukunda Ayrımcılık Yasağı ve Denetimi” adlı doktora tezimin gözden geçirilmesiyle kitap hâlinegeldi.Doktora tezim süresince değerli bilgi ve vakitlerini bendenesirgemeyen danışman hocam Sayın Prof. Dr. Yücel Oğurlu’yateşekkürü borç bilirim. Ayrıca kitabın basımını üstlenen NobelAkademik Yayıncılık yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkürederim.  
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786253986612 , 9786253986629

Konular
Milletlerarası Kamu Hukuku
Anahtar Kelimeler

ayrımcılık , yasağı , hukuku , uluslararası , ve , avrupa , konseyi , belgeleri , ile , avrupa , birliği , ve , türk , hukuku , çerçevesinde

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön