Ebü'l-Kasım es-Süheylî ve el-Emâli'si

Satın Al

₺ 0.00

Ebü'l-Kasım es-Süheylî ve el-Emâli'si

Endülüs İslâm medeniyeti birçok sahada önemli âlimler yetiştirdiği gibi Arap dili alanında da Ebû Ali el-Kâlî (ö. 356/977), İbn Sîde (ö. 458/1066, İbn ‘Usfûr (ö. 669/1270), İbn Mâlik (ö. 672/1274), Ebû Hayyân (ö. 745/1344) gibi birçok seçkin âlim yetiştirmiştir. Endülüs medeniyetinin bu alanda yetiştirdiği önemli âlimlerden biri de Abdurrahman Ebü’l-Kâsım es-Süheylî’dir (ö. 581/1185).Süheylî Arap dili, tefsir, fıkıh, siyer ve hadis gibi alanlarda telif ettiği eserleri ile tanınmaktadır. Ancak telif ettiği eserlerin genelinde dilciliğiyle ön plana çıkmaktadır. Eserleri içerisinde el-Emâlî’nin önemli bir yeri vardır. O söz konusu eserinde çoğunlukla hadislerde geçen i‘râb ve lügataçısından müşkil meseleleri ele almaktadır. Bu eser, Süheylî’nin kendine has görüşlerini yansıtması ve diğer nahiv âlimlerinin görüşlerini değerlendirerek bir tercihte bulunması açısından önem arz etmektedir. Eserin nahiv ile ilgili meselelerinin incelenmesi, yazarın bu alandaki konumunu ortaya koyması açısından faydalı olacağı kanaati, bizi bu çalışmayı yapmaya sevk etmiştir. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında Emâlî türü eserlerin ortaya çıkışı ele alınmış ve Arap dili ile ilgili neşredilen bu tür eserler tespit edilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde Süheylî’nin yaşadığı dönem; siyasî, sosyal ve ilmî açıdan ele alındıktan sonra hayatı, ilmî ve edebî şahsiyeti ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Süheylî’nin el-Emâlî adlı eserinin kaynakları, istişhâdı, muhtevası, metodu ve önemi gibi konular üzerin-12 │ Ebü’l-Kâsım es-Süheylî ve el-Emâli’si -Nahiv İlmi Açısındande durulmuştur. Üçüncü bölümde Süheylî’nin el-Emâlî’sinde ele aldığı nahiv meseleleri tespit edilerek incelenmiştir.Akademik çalışmalara başladığım günden bugüne üzerimde büyük emekleri olan Prof. Dr. Hulusi Kılıç, Prof. Dr. M. Edip Çağmar, Prof. Dr. Eyyüp Tanrıverdi ve Prof. Dr. M. Cevat Ergin hocalarıma şükranlarımı sunarım. Çalışmayı baştan sona okuyan Dr. Selman Yeşil, Öğr. Gör. Mahsum Taş ve Öğr. Gör. Sedat Akay’a teşekkürü borç bilirim. Beni daima ilme teşvik eden anne-babama, yoğun çalışma temposu içerisinde desteğini hiçbir zaman esirgemeyen eşime ve çocuklarım Mustafa, Meryem ve Zeyneb’e ayrıca teşekkür ediyorum.Mehmet Nafi ARSLAN
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786057570628

Konular
İslam Tarihi
Anahtar Kelimeler

ebül-kasım , es-süheylî , el-emâlisi , endülüs islâm medeniyeti , abdurrahman ebül-kâsım es-süheylî , el-emâlî , arap dili , nahiv ilmi

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön