Halk Sağlığı Bakış Açısıyla Yaşlılık

Satın Al

₺ 0.00

Halk Sağlığı Bakış Açısıyla Yaşlılık

 Değerli okurlar,
 Yaşlılık, yaşamlarımızın erken dönemlerinde belki de hiç düşünmediğimiz, ya da “daha var”, “uzun zaman sonra” gibi sözcükleri kullanarak ötelediğimiz bir süreç. Oysa yaşlılık dönemi hızla akıp giden zaman diliminde yaşlanmanın “ayrıcalığını” yaşayanlarımıza farklı deneyimler, öğrenmeler, mücadeleler, paylaşımlar sağlıyor, kazanılan bilgeliği gelecek kuşaklara aktarma olanakları sunuyor. Bu süreçte yaşlılık, yaşlanma konularında doğru bilgiye erişim gereksinimi de artıyor. Çalışma alanlarımıza özgü hazırlanmış bilgi kaynakları bu gereksinimlerimize bir ölçüde yanıt verebiliyor. Dolayısıyla, bu konuda bilimsel bilgi birikimine katkı sunmak akademide çalışan her birimize “üretme” sorumluluğu veriyor. Tam da bu gerekçe ile; bu kitabın yazılma kararı bir halk sağlığı profesyoneli olarak yaşlılık döneminin özelliklerinin bilinmesinin toplum sağlığına yapabileceği katkıları öngörerek alındı. İçerik, halk sağlığı hekimi kimliğiyle ve bakış açısıyla yazıldı. Farklı disiplinlerin ürettikleri ve bilimsel literatüre yansıttıkları bilgiler halk sağlığı perspektifi ile sentezlenerek içeriğe yansıtılmaya çalışıldı. Yaşlılık dönemini ilgilendiren çok sayıda konu olmakla birlikte kitap içerisinde; yaşlılığın halk sağlığı içindeki yeri, sağlık gereksinimlerini etkileyen nüfus yapısındaki değişim, yaşlılıkla ilgili bilinmesi gereken tanımlar ve kavramlar, yaşlanmanın başlıca belirleyicileri, yaşlanma sürecinde meydana gelen değişiklikler, yaşlı bireylere yönelik olumsuz tutum ve davranışlar, yaşlılık döneminde sık görülen sağlık sorunları, sağlıklı yaşam davranışları, ulusal ve uluslararası çalışmalar, yaşlılık ve infodemi yönetimi, yaşlılık döneminde bilimsel araştırmalara olan gereksinimler yer buldu. Bütün bunlar yapılırken de kanıta dayalı güncel bilimsel verilerden yararlanıldı. Halk sağlığı içinde yaşlılık konusuna ilgi duymamı sağlayan çok sayıda değerli bilim insanı oldu. Emeği geçen ve bana yön veren meslek büyüklerime, meslektaşlarıma, çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Kitabı siz değerli okuyucularla paylaşmadan önce kitabı okuyarak içerik ile ilgili bana geri bildirimlerini veren sevgili meslektaşlarım Prof. Dr. Songül Vaizoğlu’na ve Dr. Öğr. Üyesi Emine Baran Deniz’e, halk sağlığının genç üyelerinden tıpta uzmanlık öğrencisi Dr. Yağmur Ünal’a teşekkür ediyorum. Elbette, anneme ve babama teşekkür ediyorum; bana yaşamımın her döneminde koşulsuz olarak destek oldukları için… Yaşlılık ve halk sağlığı konulu bu kitabın gelecekte benzer konuda üretilecek belgeler için bilimsel bir kaynak olarak kullanılabilmesini diliyorum
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786256429512

Konular
Halk Sağlığı
Anahtar Kelimeler

halk , sağlığı , bakış , açısıyla , yaşlılık

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön