İslam ve Türk Aile Hukukunda Kadın-Erkek-Eş mi/Eşit mi-

Satın Al

₺ 0.00

İslam ve Türk Aile Hukukunda Kadın-Erkek-Eş mi/Eşit mi-

Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a (c.c.), salât-ü selâm da O’nun sevgili habîbi, Hz. Peygamber’e (s.a.v.) dir. Kadın-erkek eşitliği, yüzyıllar boyunca tartışılmış, fakat tam anlamıyla sonuca ulaşmamış bir konudur. İlk insan Hz. Âdem ve Hz. Havvâ’nın yaratılmasından başlayarak kadın ve erkeğin arasındaki farklılıkların, üstünlük veya aşağılanma nedeni olup olmadığı üzerinde durulmuştur. Eşitlik kavramına farklı bakış açılarıyla yaklaşan Türk aile hukuku ve İslâm aile hukuku, bu kavramı kendine özgü ifadelerle açıklamıştır. Türk aile hukukuna göre kadın ve erkek arasındaki eşitlik, mutlak eşitlik olup hiçbir ayırımın yapılmamasınıöngörmektedir. İslâm aile hukuku ise eşitlikten ziyade adalet prensibi üzerinde durmakta, temel haklarda bütün insanları eşitgörürken, yaratılış ve kabiliyetlerdeki farklılıkları da göz ardı etmemektedir. Bazen bu hakkın tesliminde eşitliği bozan unsurlar ortaya çıkmaktadır. Bunlar, cinsiyet, psikolojik farklılık, sıhhat veya din ayrılığı gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Ortaya çıkan bu engellerde eşitliği bozmak bir eşitsizlik olarak değerlendirilse de, İslâm aile hukukuna göre her eşitsizlik adaletsizlik değildir. Bu çalışma, giriş ve dört bölümden oluşan mukayeseli bir araştırma olarak düzenlenmiştir. Türk aile hukuku ve İslâm ailehukukunda, kadın-erkek eşitlikleri üzerinden, kadın-erkek eşitsizliklerine vurgu yapılarak çalışmanın ana konusu oluşturulmuştur. Birinci bölümde konu ile ilgili kavramların tanımlamaları yapılarak çalışmaya başlanmış ve konunun daha iyi kavranması hedeflenmiştir. İkinci bölümde Türk aile hukukunda, üçüncü bölümde İslâm aile hukukunda kadın-erkek eşitlik ve eşitsizlikleri tespit ve tahlil edilmiştir. Dördüncü bölümde ise Türk aile hukuku ve İslâm aile hukukunda kadın-erkek eşitliğinin istisnaları  mukayese edilmiştir. Bu çalışmada objektif bir bakış açısıyla kadın-erkek arasındaki eşitsizlikler ele alınmaya çalışılmıştır. Elinizdeki kitap, 2015 yılında savunduğum yüksek lisans tezimin düzenlenmiş ve güncellenmiş halidir. Eksiğim ve kusurum varsa affınıza sığınır, istifadenize sunarım. Bu çalışmanın ortaya çıkmasında emeği geçen başta Prof. Dr. Ali Kaya olmak üzere bütün hocalarıma müteşekkirim. İlim yolculuğumda yol arkadaşım olmaktan hiç vazgeçmeyen cânım kardeşlerim, annem ve babam, oğlum Bera ve kızım Verda iyiki varsınız. Gayret bizden,tevfik Allah’tandır. Vildan SALİ DUMAN Yeşil Bursa/2024 .
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786256602557

Konular
Din Eğitimi
Anahtar Kelimeler

kadın-erkek eşitliği , türk aile hukuku , islâm aile hukuku , adalet prensibi , eşitsizlikler , mukayeseli araştırma , tanımlamalar , tespitler

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön