Kadın Yoksulluğu Sorunu ve Mücadele

Satın Al

₺ 0.00

Kadın Yoksulluğu Sorunu ve Mücadele

Yoksulluk, en genel tabirle bireyin temel gereksinimlerini karşılayamama durumudur. Çok boyutlu bir yapıya sahip olan yoksulluk tüm dünyaülkeleri için güncelliğini koruyan küresel bir sorun olmaya devam etmektedir. Yoksulluk sorunu toplum içerisinde tüm kesimlerin maruz kalabileceğibir durum olmasına karşın kadınlar bu sorundan en çok etkilenen dezavantajlı gruplar arasında yer almaktadır. İstihdam ve iş gücüne katılamama,sosyal dışlanma, eğitim ve sağlığa eşitsiz erişim, sosyal koruma yoksunluğugibi etmenler kadın yoksulluğunu ortaya çıkarmaktadır.Yoksulluk sorunu tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gittikçe derinleşmekte ve yaygınlaşmaktadır. Bu bağlamda yoksulluk sorunu ile başaçıkmak amacıyla karınca ticareti yapan kadınlar çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. “Karınca Ticareti”; bireylerin yolcu statüsünde şirket veya kendi hesabına günübirlik sınırın karşı tarafına geçmek suretiyle gerçekleştirdiğiiktisadi faaliyet türüdür. Sınır ticareti ile ortaya çıkan “Karınca Ticareti”veya “Karıncalık” alan yazınında “Bavul ve Mekik Ticareti” olarak yer almaktadır.Bu çalışmanın metodunu nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme oluşturmaktadır. Saha çalışmasında Habur Sınır Kapısı’nda karıncalıkfaaliyeti yürüten 25 kadın ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır.Yapılan bu çalışma ile karınca kadınların çalışma koşulları, kadınları buyola iten sosyal, ekonomik ve kültürel faktörlerin belirlenmesi ile birliktekadınların Habur Sınır Kapısı’nda karıncalık faaliyeti yürüttükleri sıradakarşı karşıya kaldıkları risk ve tehlikelerin neler olduğu, karıncalığın sosyalve bireysel yaşamlarına nasıl tesir ettiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre kadınların ekonomik şartlar nedeniyle karınca ticaretine yöneldiği ve karıncalık yapan kadınların eğitim düzeylerininyetersizliği düzenli gelir getiren ve sosyal güvencenin olduğu iş kollarındaistihdam edilmeleri önünde bir engel olduğu belirlenmiştir. Ayrıca karıncalık faaliyetinin çalışma şartlarının kötü olması, çalışılan sürenin fazlalığı vefiziksel güç gerektirmesi nedeniyle kadınlara hem fiziksel hem de psikolojikolarak etki ettiği ortaya çıkarılmıştır. 
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786257589062 , 9786257589079

Konular
Aile Sosyolojisi
Kadın Araştırmaları
Anahtar Kelimeler

kadın, yoksulluğu, sorunu, ve, mücadele

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön