Kâdî Abdülcebbâr’da Dil Bilimsel Çözümleme Düzeyleri ve Lügavi İstidlâl

Satın Al

₺ 0.00

Kâdî Abdülcebbâr’da Dil Bilimsel Çözümleme Düzeyleri ve Lügavi İstidlâl

Arap lügati ve meselelerinin, fıkıh ve akait mezhepleri arasındaki ihtilafların çoğunda önemli rolü vardır. Her imamın, görüşüne delil getirirken muhaliflerine karşı görüşünün tercih edilmesi için lügatten de delil getirdiğini görüyoruz. Akait uleması da görüşlerini güçlendirmek amaçlı lügatten deliller getirmişlerdir. Bu çalışma, İslam düşüncesinin büyük isimlerinden biri olan ve kelam ilminde, tüm kitaplarında savunuculuğunu yaptığı Mu’tezile mezhebinin önderi olacak derecede ön plana çıkan Kâdî Abdülcebbâr’ın dil kullanımlarını ve dile dayalı delilendirmelerini incelemektedir. Kelam ilminde derinleşmiş olan bu büyük âlim, bu alanda şöhreti Doğu’ya ve Batı’ya ulaşan benzerigörülmemiş eserler kaleme almıştır. Bu eserlerden birisi de kelamî mezhebini savunduğu Müteşâbihu’l-Kur’ân adlı kitabıdır. O bu kitabında, dile dayalı, aklî, şer’î ve örfî tüm delilleri toplamış, fikirleri ve görüşlerini bu deliller yardımıyla savunmuştur. Bu delillerle, kelamî mezhebinin görüşleriyle uyumlu olması için Kur’ân ayetlerini farklı anlamlara hamletmiştir. Bu çalışma, Kâdî Abdülcebbâr’ın sarf, nahiv, anlam ve bağlam boyutlarıyla kitabındaki dile dair kullanımlarını ortaya çıkarmayı ve bu kullanımların dil mantığı ve verileriyle uyum içinde olup olmadığını açıklamayı hedeflemektedir. Kâdî’nın dile dayalı çıkarım ve delillendirmelerini doğrulamak için dil literatürüne müracaat edilecektir. Bunu yaparkan, Kâdî Abdülcebbâr’ın dil kuralları hakkındaki görüşlerini ortaya çıkarmaya, onun Arap dilcilerinden farklı ve aynı yönde serdettiği görüşlerin tespitine çalışılacaktır.Bu tezin hazırlanmasında, tezin danışmanlığını üstlenmekle beni onurlandıran, bana rehberlik eden, araştırmalarda doğru yola yönlendiren ve yakınlaştıran, fayda neredeyse yönümü oraya çeviren sevgili danışmanım Dr. Öğr. Üyesi İhab Said İbrahim 8  Kâdî Abdülcebbâr'da Dil Bilimsel Çözümleme Düzeyleri ve Lügavî İstidlâlİbrahim’e sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Allah Teâlâ’dan kendisine güzel bir mükâfatla karşılık vermesini diliyorum. Aynı zamanda TİK komitesi üyesi Doç. Dr. Mehmet Fatih Kalın’a ve Dr. Öğretim Üyesi Soaad Ahmed Aly Sholak’a, çalışmanın eksiklerini düzeltme ve kapatma konusunda büyük bir etkisi olan yönlendirmeleri sebebiyle teşekkürlerimi sunuyorum. Savunmasında jüri üyeleri olan Prof. Dr. Mustafa Kaya’ya ve Dr. Öğr. Üyesi Abdulhâlim Abdullah’a da bu tezin savunmasına katılmayı kabul ettikleri için teşekkürlerimi arz ediyorum. Aynı zamanda benimle birlikte bu çalışmayı tercüme etme zahmetine girişen, bu zor dönemde bana yardımda bulunan ve tezin ortaya çıkmasında büyük bir emeği olan Zehra Turfan’a teşekkürü bir borç bilirim. Son olarak bugünlere gelmemi sağlayan fedakâr, sevgi dolu, zorlandığım her anda bana inanan ve tüm sabrıyla elinden gelenin en iyisini yapan babam Ali’ye, annem Najve’ye ve yaptığım her işte, aldığım her kararda yanımda olduğu gibi, tez çalışmamsırasında da destek olan kıymetli eşim Hatice Kattan’a, canım evlatlarım Muhammet Ali ve Mecit’e sonsuz teşekkür ederim.
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786256436732

Konular
Kelam
Anahtar Kelimeler

kâdî, abdülcebbâr’da, dil, bilimsel, çözümleme, düzeyleri, ve, lügavi, istidlâl

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön