Müzik Sanatı ve Eğitiminde Çağdaş Yaklaşımlar VI

Satın Al

₺ 0.00

Müzik Sanatı ve Eğitiminde Çağdaş Yaklaşımlar VI

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına adanmış "Müzik Sanatı ve Eğitiminde Çağdaş Yaklaşımlar 100. Yıl Özel Sayısı", müzik sanatının tarihsel serüveninden günümüzdeki çağdaş eğitim yaklaşımlarına kadar geniş bir yelpazede akademik düzeyde yazılan konulardan oluşmaktadır. Ancak, bu muazzam yıl dönümünde, Türkiye'nin müzik tarihinde bir devrimin öncüsü olan Mustafa Kemal Atatürk'ün vizyonuna ve müzik alanında yaptığı önemli adımlara da değinmek elzemdir.
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye'yi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırma hedefi doğrultusunda, müziği de önemli unsurlarından biri olarak görmüştür. Atatürk'ün, Türk milletini çağdaş dünya ile bütünleştirmek amacıyla yürüttüğü kültürel ve sanatsal devrimler, müziği de kapsayan geniş bir perspektife dayanmıştır.
1924 yılında, Türkiye'nin müzikal altyapısını akademik bir bakışla düzenlemek üzere Ankara Musiki Muallim Mektebi kurulmuş ve kısa bir süre sonra İstanbul Belediye Konservatuarı (1926) ve Ankara Devlet Konservatuarı (1926) açılarak müzik eğitimi yaygınlaşmıştır. Aynı zamanda, Mızıka-i Hümayun Ankara'ya taşınarak Riyaset-i Musiki Heyeti adını almış (1924) ve sırasıyla Ankara Devlet Konservatuarı (1926), Gazi Terbiye Enstitüsü Müzik Bölümü (1937) ve Ankara'da Askeri Müzik Okulu (1938) açılarak, Türk müziğinin gelişimine ve genç yeteneklerin yetişmesine katkıda bulunulmuştur.
Atatürk'ün öncülüğünde başlatılan müzik sanatı ve eğitimindeki yenilikçi yaklaşımlar sayesinde, Türk müziği uluslararası alanda daha etkin bir şekilde temsil edilebilmiştir. Aynı zamanda, Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın kurulması ve TRT'nin yayın hayatına başlaması, Türkiye'nin müzikal zenginliğini daha geniş kitlelere ulaştırmıştır.
Atatürk'ün müzik devrimi, sanatın birleştirici gücünü vurgulayarak, kültürel mirasımızın daha da zenginleşmesine ve aktarılmasına öncülük etmiştir. Atatürk'ün müziğe olan vefası, çağdaş müzik eğitimi ve sanatının gelişimi adına yaptıkları bizlere ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.
Müzik sanatı ve eğitimine dair çeşitli konuları içeren kitabımız, Cumhuriyetimizin müzikal evrimindeki bu önemli döneme de saygı duruşunda bulunmayı amaçlamaktadır.
Cumhuriyetimizin 100. yılına armağanımız olan kitabımızın, müziğin evrensel dilinde birleşerek, kucaklayıcı gücünü daha da anlamamıza vesile olmasını diliyoruz.
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786256613577

Konular
Müzik Eğitimi
Anahtar Kelimeler

eğitim , müzik , sanatı , ve , eğitiminde , çağdaş , yaklaşımlar ,

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön