Özel Hukuk (Necmetti̇n Erbakan Hukukun Güncel Sorunları)

Satın Al

₺ 0.00

Özel Hukuk (Necmetti̇n Erbakan Hukukun Güncel Sorunları)

Kişiler, evli olup olmalarından bağımsız şekilde hukuki işlemler gerçekleştirebilirler. Türk Medeni Kanunu md.193’e göre kanunda aksine hüküm bulunmadıkça evli kişilerin hukuki işlemlerinin sadece evli olmaları sebebiyle sınırlanması mümkün değildir. Ancak Türk Medeni Kanunu md.193 ve devamı hükümlerinde, evlilik birliğinin korunması amacıyla hakim tarafından bazı tedbirlerin alınabileceği ortaya koyulmaktadır. Bu hükümlerden biri de Türk Medeni Kanunu md.199’da yer almaktadır. Evlilik devam ederken eşlerden birinin, kötü niyetli veya düşüncesizce davranışlar sergileyerek, diğer eşin aleyhine, maliki veya hak sahibi bulunduğu malvarlığı değerleri üzerinde yapacağı hukuki işlemlerin sebebiyle diğer eşin ya da aile bireylerinin zarar görmesinin önüne geçilmesi amacıyla Türk Medeni Kanunu md.199’da eşlerden birinin, ailenin ekonomik varlığına zarar verme sonucu doğurabilecek işlemlerinin veya evlilik birliğinden doğan mali yükümlülüklerin yerine getirilmemesine yönelik faaliyetlerinin sınırlanmasına imkan tanınmaktadır. Türk Medeni Kanunu md.199’a göre eşlerden birinin talebi üzerine hakim tarafından verilen kararla birlikte yapılacak tasarruflar, diğer eşin rızasına tabi olacaktır. Ancak hakim tarafından Türk Medeni Kanunu md.199/I uyarınca verilen karara göre diğer eşin rızası gerekmesine rağmen bu şarta uyulmaksızın yapılan hukuki işlem sonucunda, bazen taşınır üzerinde iyiniyetli üçüncü kişilerin hak kazanması mümkündür. Bu durumun doğuracağı olumsuz sonuçlarının engellenmesi amacıyla Türk Medeni Kanunu md.199/II’de hakimin re’sen ek tedbirler alabileceği belirtilmiştir. Söz gelimi paranın bankada bloke edilmesi, özel sicile kayıtlı taşınırların siciline şerh düşülmesi gibi tedbirler bu kapsamda değerlendirilmektedir.Elde edilmek istenen yararın aşılmaması için sınırlamanın, aile birliğinin korunması amacına yönelik, ciddi ve orantılı olması gerekmektedir. Söz gelimi eşin malvarlığının belirgin bir sebep olmaksızın azalması, evlilikdışı ilişkiye girilmesi, mali durum hakkında bilgi gizlenmesi, sahip olunan taşınmazın piyasa değerinden düşük bedelle satılmak üzere ilana çıkarılması gibi durumlar tehdidin ciddi olduğunu göstermektedir. Öte yandan eşin mesleki faaliyetlerinin zarar görmemesi için sınırlamalar ölçülülük ilkesi gereğince dikkatle değerlendirilmelidir. Sınırlanacak malvarlığı değerlerinin konusunu vadeli veya vadesiz banka mevduat hesabı, emeklilik maaşı, ev eşyası, otomobil gibi taşınırlar veya Türk Medeni Kanunu md.194 ile özel koruma altına alınan aile konutunun dışındaki taşınmazlar oluşturabilir. Türk Medeni Kanunu md.199’da belirtilen tedbirlerin alınabilmesi için eşler arasındaki malvarlığı rejiminin önemi bulunmamaktadır
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786258080780

Konular
Genel Kamu Hukuku
Anahtar Kelimeler

özel , hukuk , (necmetti̇n , erbakan , hukukun , güncel , , sorunları)

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön