Türkiye'de Adalet Hizmetlerinden Memnuniyet

Satın Al

₺ 0.00

Türkiye'de Adalet Hizmetlerinden Memnuniyet

Kamu hizmetlerinden vatandaşların duyduğu memnuniyet ile kamu yöneticilerine, kamu politikası yapıcılarına ve kamu görevlilerine verilen destek arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Çünkü vatandaşların memnuniyet düzeyleri onların hizmetler konusundaki algısını yansıtmaktadır. Önemli bir kamu hizmeti olan adalet hizmetlerinden vatandaşların memnuniyetleri de hem yargı organına duyulan güveni hem de yargı organlarının meşruiyetini doğrudan etkilemektedir. Nitekim adalet hizmetlerin iyi sunulmadığı düşüncesi, adaletin tecelli etmediği veya geç tecelli ettiği düşüncesi yargı organlarına duyulan güveni azalttığı gibi, yargının saygınlığının azalmasına, hukuk devletinin işlerliğini yitirmesine neden olmaktadır. Bu durum ise toplumda hukuk dışılığın yaygınlık kazanması riskini beraberinde getirdiği gibi hukuk devleti anlayışı ile de bağdaşmamaktadır. Hukuk devleti ilkesinin en temel ölçütü devlet tarafından sunulan adalet hizmetlerinin erişilebilir olmasıdır. Hizmetin etkin ve verimli sunulması öncelikle hizmetlere erişimin önünün açılması ile mümkündür. Ayrıca hizmetlerin yargı personeli tarafından bağımsız ve tarafsız bir şekilde sunulması, yargı masraflarının düşük olması, yargı sürecinin hızlı işlemesi vatandaşların yargı organlarından beklediği diğer nitelikler arasında sayılabilir. Türkiye’de son yıllarda adalet hizmetlerine erişimin önündeki engelleri kaldırmak ve hizmet kalitesinin arttırılması ayrıca vatandaşların yargı organlarına duydukları güveni ve memnuniyeti artırmak amacıyla ciddi adımlar atılmıştır. Bu doğrultuda Adalet Bakanlığı tarafından yargı paketleri hazırlanarak yürürlüğe konulmuştur. Bazı reform adımlarının atılarak yasaların çıkartılması oldukça önemli olmakla birlikte bunların vatandaşlar tarafından nasıl algılandığının incelenmesi ayrıca adalet hizmetlerinden vatandaşların memnun olup olmadıklarının tespiti hem yeni atılacak adımların belirlenmesinde hem de eksik taraflarının görülerek giderilmesinde hem de mevcut durumun analizinin yapılabilmesinde önemlidir.Uzun bir süreç sonunda hazırlanan elinizdeki bu kitapta vatandaşların adalet hizmetlerini nasıl algıladıkları sorusu ele alınıp incelenmektedir. Kitabın hazırlanmasında isimlerini burada sayamadığım birçok değerli meslektaşımın katkısı olmuştur. Öncelikle onlara çok teşekkür ederim. Kitabı okuyarak yardımlarını esirgemeyen değerli Hocam Prof. Dr. Erhan ÖRSELLİ’ye çok teşekkür ederim. Ayrıca çalışma hayatım boyunca desteğini ve sabrını her zaman yanımda hissettiğim Ailem, Sevgili Eşim ve Kızlarıma minnettarım. Kitabın öğrencilerime ve tüm okuyuculara faydalı olması dileği ile…
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786256802421

Konular
Genel Kamu Hukuku
Anahtar Kelimeler

türkiyede , adalet , hizmetlerinden , memnuniyet

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön