Uluslararası Necmettin Erbakan Üniversitesi Hukuk Kongresi

Satın Al

₺ 0.00

Uluslararası Necmettin Erbakan Üniversitesi Hukuk Kongresi

Amerika Birleşik Devletleri’nde siyasi mesele doktrini Yüksek Mahkeme’nin kararları ile ortaya çıkmıştır. Bu doktrin kuvvetler ayrılığı ile ilgili meselelerin dava konusu olması halinde, federal mahkemelerin meseleleri çözmekten kaçınması anlamına gelmektedir. Bu doktrin gereğince federal mahkemeler, yasama veya yürütme organının takdir yetkisi kapsamında gördüğü konularda esasa ilişkin karar vermeyerek, konuyu yargı denetimi dışında tutmaktadır. Başka bir ifade ile bir davada verilecek karar siyasal nitelikte ise, yargı yetkisini aşacak şekilde takdir hakkını kullanmasına veya Anayasayla yasama veya yürütme organlarına verilen yetkileri ihlal etmesine sebep olacaksa, mahkeme bu konuda karar vermekten kaçınacaktır. Bu doktrin yasama ve yürütme organlarının çatışması halinde, anayasal kuvvetleri dengelemek ve meseleyi çözmek için yargısal standartların olmadığı, meselenin siyasi takdir kapsamında olduğu durumlarda uygulanmaktadır. Siyasi mesele doktrini sayesinde, federal mahkemelerin bakabileceği davalar sınırlandırılmaktadır. Ayrıca yasama veya yürütme organının eylemlerinin hangi durumlarda yargı denetimine tabi olmayacağı ortaya konulmuş olacaktır.Federal mahkemeler yasamanın ve yürütmenin kararlarını denetlemektedir. Dolayısıyla bu tür anayasal konular federal mahkemelerin gündemine sıkça geldiği için, siyasi mesele ifadesi yanıltıcı olabilmektedir. Siyasi mesele terimi ile, genel olarak herhangi bir siyasi sorun ya da siyasi nitelikteki davalar kastedilmemektedir. Siyasi mesele terimi, organlardan yalnızca birinin görevlendirildiği ya da yargının inceleme yetkisinin dışındaki konuları ifade etmektedir. Bir konunun siyasi bir mesele olarak nitelendirilmesi halinde federal mahkemelerin bu konu hakkında karar verme yetkisi ortadan kalkacaktır.1962 tarihli Baker v. Carr davasında Yüksek Mahkeme, siyasi mesele terimini tanımlamak için altı unsur belirlemiştir. Bu altı kriter, Yüksek Mahkeme’nin siyasi mesele doktrinini uyguladığı kararlarında halen uygulanmaktadır. Ancak siyasi mesele doktrini konusunda hem Baker kararının alındığı dönemde hem de sonrasında tartışmalar devam etmiştir. Mahkeme kararlarında da siyasi mesele doktrininin nasıl tanımlanacağı, anayasal dayanağı ve doktrinin hangi amaca hizmet ettiği gibi temel konularda çelişkiler ortaya çıkmıştır. Yüksek Mahkeme de şimdiye kadar vermiş olduğu kararlarda bu ihtilafları kapsamlı bir şekilde çözmemiştir. Bu çalışmada siyasi mesele doktrininin ortaya çıkışı, gerekçeleri ve sınırları konusu incelenecektir.
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786256802247

Konular
Anayasa Hukuku
Anahtar Kelimeler

uluslararası , necmettin , erbakan , üniversitesi , hukuk , kongresi , tam , metin , bildiri , kitabı

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön