Urfa Halkevi (1934-1951)

Satın Al

₺ 0.00

Urfa Halkevi (1934-1951)

Milli Mücadele’nin başarıyla sonuçlanmasından sonra 1923’te Lozan Antlaşmasıimzalanmış ve Türk milleti için yeni bir dönem başlamıştır. Mustafa Kemal Atatürkönderliğinde Cumhuriyet ilan edilerek pek çok köklü inkılâbı hazırlayan süreç başlatılmıştır. Türk milletinin her alanda eğitilmesi, modernleşmesi, sosyokültürel kalkınmasıve aynı zamanda Atatürk ilke ve inkılâplarının halk tabanına benimsetilmesi amacıyla1932’de Halkevleri kurulmuştur. Zamanla yurt çapına yayılan bu Halkevleri arasında1934 yılında açılan Urfa Halkevi önemli bir yere sahiptir.Bu çalışmada, Urfa Halkevinin 1934-1951 yılları arasında gerçekleştirdiği faaliyetler incelenmiştir. Ayrıca Urfa Halkevinin, diğer Halkevlerinden farkı tahlil edilmiştir.Bu tahlilde özellikle CHF Halkevleri Talimatnamesi’nin aksine Urfa’da, CHP Teşkilatının Urfa Halkevinin açılışından 10 yıl sonra kurulduğu görülmüştür. Bu durum iletişimde ve bütçede sıkıntılar oluşturmuş, faaliyetler ise vali aracılığı ile yapılmıştır. Ayrıca Urfa Halkevi hakkında yazılan teftiş raporlarının aksine Halkevi şubelerinin çokönemli çalışmalarda bulunduğu dikkati çekmektedir. Urfa’nın etnik yapısından dolayıTürkçe okuma yazma kurslarına önem verilmiş, CHP Genel Sekreterliği tarafından daUrfa Halkevinin açtığı kurslar başarılı görülmüştür. Kadınların gerek giyimleri gereksesosyal hayata katılması için çok çaba gösterilmiş ve önemli başarılar elde edilmiştir.Urfa halkının Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e vehükümete olan bağlılığı ve ilke ve inkılapların halka benimsetilmesi için göstermişolduğu faaliyetler ortaya konulmuştur. 
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786059663373 , 9786253934675

Konular
Türkiye Sahası Türk Halk Bilimi
Anahtar Kelimeler

urfa , halkevi , (1934-1951)

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön