Uygulamalarla Klasik ve Güncel Karar Verme Yöntemleri

Satın Al

₺ 0.00

Uygulamalarla Klasik ve Güncel Karar Verme Yöntemleri

Yöneylem araştırması II. Dünya Savaşı’ndan sonra önem kazanmaya başlamış, karar vermenin farklı seçenekler arasında tercih yapmaya dayanmasıyla çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Karar vermenin doğasında yatan karmaşıklık vezorluk çeşitli kriterlere göre değerlendirme yapmayı gerektirmiş, farklı ağırlıkların söz konusu olması çeşitli kriter ağırlığı belirleme yöntemlerinin geliştirilmesini sağlamıştır. Çeşitli yöntemler geliştirildikçe birbirleriyle kaşılaştırılmasıgereken kriterlerden en uygun olanını belirlemeyi sağlayan normalize prosedürleri de ortaya çıkmıştır. En uygun olan alternatifin belirlenmesi için birden fazlayöntemin kullanılması bulguların tek bir sıralamada bütünleştirilmesini gerektirmiştir. Bütün bu gereksinimlerden doğan eksikliklerin bir bütün olarak sunulmasıihtiyacı bu kitabın ortaya çıkmasını sağlamıştır.Kitabın 1. bölümünde; karar ve karar verme kavramları, bir süreç olarak çokkriterli karar verme ve teknikleriyle ilişkilendirilerek açıklanmıştır. 2. bölümde;subjektif (öznel) ve objektif (nesnel) ağırlık belirleme yöntemleri ayrı ayrı elealınmıştır. 3. bölümde; farklı alternatifler arasından en uygun olanını belirlemekiçin literatürde klasik olarak adlandırılabilecek karar verme yöntemleri ve güncel yöntemler kısa literatürüyle, yöntemlerin aşamalarıyla ve örnek uygulamaylaaçıklanmıştır. 4. bölümde; farklı yöntemlere göre belirlenen farklı sıralamalarıntek bir sıralama olarak sunulmasını sağlayan bütünleştirme teknikleri ve kriterağırlığı belirlerken veya alternatifleri sıralarken kullanılan normalizasyon teknikleri üzerinde durulmuştur.Çok kriterli karar vermenin bir bütün olarak ele alındığı bu kitap, alanındaaraştırma yapan değerli araştırmacılara, teorik uygulamalarla faydalı olunacağıdüşünülen akademisyenlere, konunun uygulama kısmında yer alan yöneticilereve sevgili öğrencilere yararlı olması temennisiyle sunulmaktadır. 
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786253981549 , 9786253981532

Konular
Aktüerya
Anahtar Kelimeler

uygulamalarla , klasik , ve , güncel , karar , verme , yöntemleri

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön