Zeynuddin el-Keşşî’de Önermeler

Satın Al

₺ 0.00

Zeynuddin el-Keşşî’de Önermeler

İslam kültür ve medeniyeti içerisinde yetişen birçok bilim adamı verdikleri yüzlerce eser ile bilim ve kültür hayatına katkıda bulunmuşlar ve bu anlamda tarihe yön vererek tarihteki yerlerini almışlardır. Ecdadımız tarafından yazılmış kütüphaneler dolusu el yazması kitap, belge ve evrak bulunmaktadır. Bilim vekültür, birikimli olarak ilerlediği için bu alanda yapacağımız çalışmalarda bu zengin kültür mirasımızdan faydalanılmasının gereği açıktır. Son yıllarda özelde ülkemizde genelde ise dünyada klasik metinlerin ortaya çıkarılıp incelenmesine ilişkin yoğun bir ilgi ortaya çıkmış görünmektedir. Daha önce yüksek lisans tezi olarak Mantık, Tabiat ve İlâhiyat bölümlerinden oluşan Zeynuddin elKeşşî’nin Hadâiku’l-Hakâik isimli kitabının mantık bölümünün tasavvurlar kısmını “Zeynuddin el-Keşşî’nin Hadâiku’l-Hakâik Adlı Eserinin Mantık Bölümünün Tasavvurat Kısmının Tahkîki, Tercümesi ve Değerlendirmesi” başlığı altında çalışmıştık. Mantık konuları tasavvurlar ve tasdikler olarak iki kısma ayrıldığından ve bir bakıma tasavvurlar konusu tasdikler kısmına bir giriş vehazırlık olduğundan Keşşî’nin Hadâiku’l-Hakâik isimli kitabından yola çıkarak tasdiklerin bir bölümü olan önermeler konusunu çalışarak onun önermeler ile ilgili görüşlerini ortaya çıkarmak istedik. Bu çalışma “Zeynuddin el-Keşşî’nin Hadâiku’l-Hakâik Adlı Eserinin Mantık Bölümünün Tasdikler Kısmının Tahkîki, Tercümesi ve Önermeler Kısmının Değerlendirmesi” ismindeki doktora çalışmamızın değerlendirme bölümünden üretilmiştir. Bu çalışmada Keşşî’nin önermeler mantığı ile ilgili görüşlerini ortaya koymaya çalıştık. Keşşî’nin görüşlerini ortaya koyarken bir karşılaştırma olması açısından yeri geldikçe Fârâbî, İbn Sînâ, Fahreddîn er-Râzî, Hunecî, Urmevî, Ebherî, Kâtibî ve Semerkandî gibi mantıkçıların görüşlerine de yer verdik. 14  Zeynuddin el-Keşşî’de ÖnermelerÇalışmamız bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın kapsamı, önemi, amacı ve Keşşî’nin Hayatı gibi konuları ele aldık. Birinci bölümde yüklemli önermeleri, ikinci bölümde şartlı önermeleri, üçüncü bölümde yüklemli önermelere ait hükümleri ve dördüncü bölümde içerik bakımından önermeleri ele aldık. Bu vesile ile öncelikle beni hem yüksek lisans hem de doktora yapma konusunda teşvik eden, ihtiyaç duyduğum her zaman kendisi ile müzakerede bulunduğum danışman hocam Doç. Dr. Necmettin Pehlivan’a, her türlü desteği sağlayan hocam Prof. Dr. İsmail Köz’e teşekkür ediyorum. Burada son olarak bu çalışmanın ortaya çıkması için rahat bir çalışma ortamı sağlayıp tarifsiz bir fedakarlık gösteren eşim Meryem Hanımefendiye ve çocuklarım Şevket Rıza, Büşra, Zeynep Rana ve Ahmet Baran’a teşekkür ediyorum.
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786259951010

Konular
Tasavvuf
Anahtar Kelimeler

zeynuddin, el-keşşî’de, önermeler

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön