Bağdadî ve İsferayînî'nin İtikadî Mezhepleri Tasnifi

Satın Al

₺ 0.00

Bağdadî ve İsferayînî'nin İtikadî Mezhepleri Tasnifi

İslam toplumunun, geniş bir coğrafyaya yayılması ve yeni kültürlerle tanışması, Müslümanlar arasında İslam dininin ortaya koyduğu prensiplerin farklı algılanması ve farklı yorumlanması ihtilafların ortaya çıkışında etkili olmuştur. Hz. Peygamber’in vefatından sonra, İslam toplumunda yavaş yavaş fikrî ayrılıklar ortaya çıkmaya başlamıştır. Söz konusu ayrılıklar siyasi ve itikadi mezheplerin zuhurunda etkili olmuştur. Bu kitapta Abdulkâhir el-Bağdâdî’nin “el-Fark Beyne’l-Fırak” adlı eseri ile Ebû Muzaffer el-İsferâyîni’nin “et-Tabsîr fi’d-Dîn” adlı eserinin mezhepleri tasnif sistemleri mukayeseli bir şekilde ele alınmıştır. Söz konusu iki eser incelendiğinde, 73 fırka rivayetine göre tasnif edildiği görülmektedir. Ana fırkalar ile yan kolları, yetmiş üç sayısı ile sınırlandırılmıştır. Ancak yer yer bu sayıya ulaşmada çelişkiye düştükleri görülmektedir. Dolayısıyla araştırma kapsamına alınan mezhepler ile ilgili önemli bilgiler veren ve ilk dönemden günümüze kadar ortaya çıkan mezhepleri aydınlatan bu kitap, siyasi ve itikadi mezhepleri araştırma konusu yapacak araştırmacıların işini kolaylaştıracak önemli bir çalışmadır.

The expansion of the Islamic community across vast geographical regions and its encounter with new cultures have led to diverse interpretations and understandings of the principles set forth by the Islamic religion among Muslims, thus contributing to the emergence of conflicts. After the passing of the Prophet Muhammad, intellectual divergences gradually began to surface within the Islamic community. These divisions have played a role in the emergence of political and doctrinal sects. In this book, a comparative analysis of the classification systems of sects is conducted through the examination of Abdulqahir al-Baghdadi's work "Al-Farq Bayna al-Firaq" and Abu Muzaffar al-Isfahani's work "At-Tabsir fi'd-Din". Upon reviewing these two works, it is observed that sects are classified according to the narration of 73 sects. The main sects and their branches are delimited by the number seventy-three. However, inconsistencies in reaching this number are occasionally noted. Therefore, this book sheds light on significant information regarding the sects included in the research and illuminates the sects that have emerged from the early period to the present day, serving as an important resource for researchers investigating political and doctrinal sects.
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786259442556 , 9786259442563

Konular
İslam Mezhepleri
Anahtar Kelimeler

mezhepler tarihi , bağdâdî , isferâyînî , el-fark , et-tabsîr , mukayese.

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön