İktidarın Meşruiyeti - Batı Düşüncesinde Meşruiyet Sorunu

Satın Al

₺ 0.00

İktidarın Meşruiyeti - Batı Düşüncesinde Meşruiyet Sorunu

 Akademik yaşantım boyunca siyasal düşünceler ve siyaset felsefesi ilgimi çeken ve okumalarımı yoğunlaştırdığım alanlar olmuştur. Bu alanlar içerisinde siyasal iktidar ve dolayısıyla meşruiyet kavramları her daim tartışılan kavramlar olagelmiştir. Bu iki kavramın önemi geçmişte olduğu kadar günümüzde de artarak sürmektedir. Siyasal iktidarlar zor kullanma gücüne sahiptirler. Ancak zor kullanma gücü yönetilenlerin rızası ile birleşmediğinde yönetme işi zorlaşmakta, siyasal iktidarlar kalıcı olamamaktadırlar. Bu bakımdan yönetilenlerin rızasını elde etmek anlamında meşruiyet siyasal iktidarların arzu ettikleri bir olgudur. Bu durum Avrupa’da da aynı olmuş, buradaki gelişmeler ve özellikle de Aydınlanma ve Fransız Devrimi meşruiyet paradigmasını bütünüyle değiştirmiştir. Bu paradigmanın nasıl değiştiği, öncesinde Avrupa’da meşruiyet paradigmasının nasıl olduğu, Aydınlanma ve Fransız Devrimi’nden sonra nasıl dönüştüğü, bunun teoride olduğu kadar siyasal arenada nasıl sonuçlar doğurdu gibi konuları inceledikten sonra bu konu doktora tez çalışmam olarak şekillendi. Bu çalışmayı da, doktora tezimden türetmiş ve tezimin bir kısmını tanzim ederek oluşturmuş oldum.  Avrupa içerisinde geçmişten gelen ve köken olarak bir olmasına rağmen farklı nitelikler barındıran iki gelenek bulunmaktadır: Anglosakson ve Kıta Avrupası. Bu çalışmada temel olarak Kıta Avrupası’nda oluşan meşruiyet krizleri ve bunların çözüm çabaları ele alınırken, Anglosakson gelenek içerisinde oluşan meşruiyet bunalımlarına da değinilmiştir. İki gelenek meşruiyet konusu merkezinde karşılaştırılmıştır. Bu iki geleneğin en tipik örnekleri olarak da Fransa ve İngiltere seçilmiştir. Fransız Devrimi’nin gerçekleştiği yer olması, mutlak iktidar anlayışının modern döneme aktarıldığı bir ülke konumunda bulunması ve birçok farklı rejim türlerinin uygulandığı bir ülke olması sebebiyle Fransa’nın Kıta Avrupası siyasal geleneği açısından bir laboratuvar işlevi gördüğü söylenebilir. Bu kitabın esasını teşkil eden tez çalışmamın hitama ermesinde katkılarını inkar edemeyeceğim pek çok kişi var. Öncelikle danışmanım Doç. Dr. Fikret Çelik bu kişilerin başında gelmektedir. Kendisi akademik hayatımın şekillenmesinde, çalışma alanlarımı belirlememde ve tez konumu seçmemde en büyük payı olan kimsedir. Hem bu süreçte sunduğu anlayış hem de tezimin ve bu çalışmanın başından sonuna kadar gösterdiği anlayış ve yaptığı yönlendirmeler için kendisine teşekkür ederim. Tez savunma jürimde bulunan Prof. Dr. Cemal Fedayi, Doç. Dr. Murat Gül, Doç. Dr. Demirhan Fahri Erdem ve Doç. Dr. Sefa Usta’ya da yaptıkları katkılardan dolayı şükranlarımı sunmak isterim. Aynı bölümde beraber çalıştığımız ve yakın dostum olan Dr. Öğr. Üyesi Yunus Şahbaz’a desteklerinden ötürü bilhassa teşekkür ederim. Bu çalışmanın husule gelmesinde her daim yanımda olan, anlayışını eksik etmeyen ve beni teşvik eden eşim Ayşe’ye de büyük bir teşekkürü borç bilirim. Bu süreçte katkılarını esirgemeyen Kadim Yayınları ekibine de bilhassa teşekkür ederim.
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786259445731

Konular
Araştırma-İnceleme
Anahtar Kelimeler

iktidarın , meşruiyeti , - , batı , düşüncesinde , meşruiyet , sorunu

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön