Tütün ve Kola "Doğulanmış Akdeniz Hüznü"

Satın Al

₺ 0.00

Tütün ve Kola "Doğulanmış Akdeniz Hüznü"

Orhan Gencebay’ın, Müslüm Gürses’in sesi tütün gibidir. Gencebay’ın, Gürses’in içe işleyen buğulu sesinde, tütün sarısı hüzünle, ateş mavisi öfke, yan yanadır.Sezen Aksu’nun, Ajda Pekkan’ın sesi, kola gibidir. Aksu’nun, Pekkan’ın sesinde, neşenin, oynaklığın, güneşin kırmızılığı ile ölümün, hüznün, gecenin siyahlığı, iç içedir.Metin Üstündağ’dan ödünç bir tanımla “Doğulanmış Akdeniz hüznü”nün kırılganlığında, imkânsız aşklar yaşayan bir toplumun yakın tarihinde, şarkılardan kurulu bir geçmiş vardır. Şarkıların izini sürmeden bir toplumun ruh ve kalp iklimini belirlemek oldukça zordur.Orhan Gencebay’da, Müslüm Gürses’te, Sezen Aksu’da ve Ajda Pekkan’da dinlediğimiz, sadece bir şarkı değil, bir ‘zaman’, bir ‘özleyiş’, bir ‘dokunuş’tur. Çünkü bu ülkenin ‘Yakın Tarihi’, biraz arabesk, biraz pop, biraz tütün, biraz kola demektir.Tütün ve Kola; şehirlerin hızlanıp bozkırların azaldığı; telgraf tellerinin yaşlanıp pikap iğnelerinin eskidiği, teyp kristallerinin paslanıp kaset kapaklarının sarardığı, hikâyesi sahaflara düşen plakların ömürlerden kırıklar taşıdığı şimdiki zamanlarda öncelikle Gencebay’a, Gürses’e, Aksu’ya ve Pekkan’a bir söz, bir ses, bir gönül borcudur. ***Tütün imgesiyle arabesk, kola imgesiyle pop üzerinde durulan ve Türkiye’nin Yakın Tarihi’ne müzik odaklı bir bakışla yola çıkılan bu çalışmada, Mavi Duman ekiyle tütünün, Siyah Gazoz ekiyle de kolanın bu ülkedeki serüveni ele alındı.
Erişim Türü : kurumsal erisim bireysel erisim
Tanımlı ISBN:

9786259423036

Konular
Deneme
Anahtar Kelimeler

tütün, ve, kola, doğulanmış, akdeniz, hüznü

Dil : Türkçe (TR)

Hata Bildir

Bu E-Kitap; Dijital Hakların Korunması amacıyla belirlenen süre için kullanılmaktadır.
Özellikler Durum
Kopyalanma ve Çoğaltma İzni
Alıntı/Atıf Yapma İmkânı
Web Üzerinden Okuma
Çevrim Dışı Okuma
Kullanılabilecek Cihaz Sayısı 2
Ekran Görüntülü/Ekran Kaydı
Not Alma
Yazdırma*
Vurgulama ve Boyama
Metin İçinde Gezinme
Gelişmiş Metin İçi Arama
Renklendirme
Lisanslama
IP ve ID Kontrolü
Filigran
İade Hakkı
Metin Okuyucu LockLizard Viewer

* (Yayıncı tarafından izin verilmişse)

NASIL ÇALIŞIR?

1

Lisans Yazılımı Nasıl Yüklenir?

Sisteminize uygun olan LockLizard DRM (digital lisans koruma yazılımı) yazılımını cihazınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

2

Lisans Dosyasını Al

Lisans dosyanızı üye panelinde bulunan Lisans Dosyamı İndir butonuna tıklayarak indirin ve görüntüleyici yazılımını açın.

3

Lisanslama

Kurduğunuz locklizard yazılımı açınız ve sol menüde bulunan lisanslama alanına tıklayarak indirilen .llv uzantılı dosyayı seçin.

Son Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

 • Kullanım Rehberi

  • Lisansı Yükle

   Digital lisansınızı bilgisayarınıza yükleyin.

  • E-kitabı Yükle

   Librarytürk kütüphanesinden kitabınızı seçin.

  • Lisansı Aktifleştir

   İndirilen lisans dosyasını locklizard pdf okuyucuya tanımlayın.

  • oku

   Pdf Oku

   Artık cihazınızda pdf dosyalarına erişebilirsiniz.

  Nasıl Çalışır?

  libraryturk

  Türkiye'nin akademik e-kitap sağlayıcısı Librarytürk. Librarytürk; çevrimiçi akademik kitaplar ve materyallerin lider sağlayıcısıdır. Araştırmacılar için bir e-kütüphane görevi üstlenen Librarytürk, bugüne kadarki istatistiksel rakamları ile bu alanda öncü olma hedefine kararlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

  Sayfa Başına Dön